5/5 - (1 امتیاز)

حسابداری عملیاتی

در دنیای تجارت امروز ، بی شک نداشتن اطلاعات مالی بموقع و مناسب در کسب و کارتان مهمترین دلیل شکست و عدم رشد در بازار وعقب ماندن از سایر رقبا میباشد .

حسابداری با جمع آوری و ثبت اطلاعات مالی و در نهایت ارائه گزارشات مالی کسب و کار شما مهمترین نقش را در موفقیت کسب و کارها دارد .

البته این موضوع را هم دست کم نگیرید که در حال حاضر کلیه شرکتها و تجار و کسب و کارها برای اینکه بتوانند از عهده وظایف مالیاتی خود برایند لاجرم باید حداقل بصورت پاره وقت هم که شده از خدمات حسابداری استفاده نمایند .

پیشنهاد ما استفاده از خدمات حسابداری گروه مالی و مالیاتی آتس میباشد این گروه با داشتن کادری مجرب و خبره توانسته بصورت پاره وقت کلیه نیازهای حسابداری شرکتها و تجاررا بصورت بهینه انجام دهد .

حسابداری چیست ؟

حسابداری علمی است که با بکارگیری آن ، اطلاعات مربوط به معاملات و عملیات مالی و رویدادهای دارای اثر مالی بر یک واحد اقتصادی ، جمع آوری، تجزیه و تحلیل، اندازه گیری، ثبت، طبقه بندی، تجمیع و تلخیص و گزارش می شود .

چند نوع حسابداری داریم ؟

1- حسابداری مالی

2- حسابداری صنعتی ( حسابداری بهای تمام شده )

3- حسابداری عمومی ( دولتی )

4- حسابداری مالیاتی

5- حسابداری مدیریت

1-حسابداری مالی چیست ؟

حسابداری مالی که به آن حسابداری گزارش دهی نیز میگویند با بکار گیری کلیه اجزاء واحد حسابداری نسبت به تهیه صورتهای مالی اقدام مینماید . صورتهای مالی شرکتها در نهایت هدف اصلی حسابداری مالی میباشد که استفاده کنندگان داخلی و خارجی به آن نیاز دارند . استفاده کنندگان داخلی شامل اداره کنندگان شرکت مثل مدیران و معاونان  شرکت میباشد و استفاده کنندگان خارجی اشخاص و مراجع ذیحق ، ذینفع و ذیعلاقه ای که حق دریافت اطلاعات مالی را از یک موسسه دارند و بر مبنای اطلاعات مالی دریافت شده درباره حقوق ، روابط و داد و ستد های خود با موسسه قضاوت و تصمیم گیری می کنند ، استفاده کنندگان برون سازمانی نامیده می شوند  مثل بانکها ، اداره مالیات ، سهامداران و … .

2- حسابداری صنعتی چیست ؟

حسابداری صنعتی یعنی تهیه بهای تمام شده محصولات و خدمات یک بنگاه اقتصادی که از طریق تنظیم بودجه، تعیین هزینه‌های استاندارد، تعیین هزینه‌های واقعی عملیات، تعیین هزینه مراحل تولید و دوایر یا محصولات، تجزیه انحرافات و تعیین سودآوری یا مصرف وجوه اجتماعی بدست می آید برای رسیدن به این هدف‌ها، حساب‌ها طبقه‌بندی، ثبت، تجزیه، تحلیل و تفسیر می‌شوند تا ارتباط هر هزینه با مراحل تولید و توزیع کالا و خدمات مشخص شود .

حسابداری صنعتی همان طور که از اسم آن هم مشخص است بیشتر در ارتباط با صنعت و موسسات تولیدی کاربرد دارد، به همین دلیل این نوع از حسابداری بسیار مورد توجه مدیریت است هر چند که امروزه با توجه به پیچیدگی کسب و کارها و دنیای تجارت حسابداری بهای تمام شده برای کلیه واحدهای تجاری امری ضروری میباشد .

در موسسات تولیدی یا کارخانه‌ها به علت نوع فعالیت و همچنین شکل فروش محصولات، نیاز مدیریت به اطلاعات بهای تمام شده تولیدات، بسیار دقیق و حساس است زیرا در این نوع از موسسات، محصول نهایی از ترکیب مواد و هزینه‌های تبدیل – که همان دستمزد نیروی کار مستقیم و هزینه‌های سربار است – تولید می‌شود و به همین دلیل باید توجه خاصی به اقلام تشکیل‌دهنده بهای تمام شده داشته باشیم .

 

 

3- حسابداری عمومی ( دولتی ) چیست ؟

حسابداری عمومی (دولتی) همانطور که از اسمش مشخص هست مربوط به حسابداری بخشهای دولتی میباشد و در تعریف کلی یعنی فرآیند جمع ‌آوری، ثبت، طبقه‌ بندی، تفسیر و گزارش رویداد های بودجه‌ ای و مالی دستگاه‌ های اجرایی، که زیرمجموعه دولت هستند. این داده‌ ها در راستای برنامه ‌ریزی و تصمیم‌ گیری، به منظور نحوه کنترل بودجه، مورد استفاده قرار می‌ گیرند

حسابداری دولتی با حسابداری مالی در نحوه ثبت اسناد و سرفصلهای حسابداری فرقهای اساسی دارد که در بخش دیگری مفصل به آن پرداخته میشود .

 

4- حسابداری مالیاتی چیست ؟

حسابداری مالیاتی بیشتر تمرکزش بر روی رعایت قوانین و مقرارات مالیاتی وضع شده توسط اداره مالیات میباشد و داشتن اطلاعات مالیاتی به روز از پیش نیازهای اصلی این نوع از حسابداری هست در زمینه حسابداری مالیاتی در بخش مشاوره مالیاتی بصورت کامل توضیحاتی خدمتتان ارائه داده ایم در صورت نیاز به داشتن اطلاعات بیشتر به بخش مشاوره مالیاتی رجوع نمایید .

 

5- حسابداری مدیریت چیست ؟

حسابداری مدیریت مربوط میشود به تهیه گزارش های مدیریتی و حساب هایی که اطلاعات مالی و آماری دقیق و به موقع را که مدیران برای تصمیم گیری های روزمره و کوتاه مدت درخواست می کنند ، ارائه می دهد. در حقیقت استفاده از دانش و مهارت حرفه ای در تهیه اطلاعات حسابداری به طوری که مدیریت را در شکل گیری سیاست ها ، در برنامه ریزی و کنترل عملیات شرکت راهنمایی و کمک نماید.

هدف اصلی حسابداری مدیریت دادن اطلاعات مالی به مدیریت شرکت برای اخذ تصمیمات استراتژیک شرکت میباشد .

 

اینستاگرام آتیه امن سپید