3/5 - (2 امتیاز)

نحوه محاسبه ارزش معاملاتی ملک

ارزش معاملاتی املاک چیست و چگونه محاسبه میگردد  ؟

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم و بخشنامه و دستورالعمل‌های سازمانی به جهت ایجاد یک رویه مشخص و سهولت انجام کار، جلوگیری از اعلام نظرهای شخصی و همچنین جلوگیری از تنظیم اسناد نقل‌وانتقال با مبالغ غیرواقعی، سازمان امور مالیاتی دفترچه‌ای تحت عنوان دفترچه تعیین ارزش معاملاتی، تنظیم کرده که مالیات نقل‌وانتقال املاک بر اساس آن تعیین می‌گردد.

بر اساس این دفترچه ارزش معاملاتی هر ملک از طریق محاسبه ارزش عرصه و ارزش اعیان محاسبه می‌شود که این ارزش معاملاتی مبنای نرخ ۵% برای تعیین مالیات نقل‌وانتقال می‌گردد؛ به‌عبارت‌دیگر و به‌صورت مختصر ارزش معاملاتی هر ملک به شرح ذیل محاسبه می‌گردد.

ارزش عرصه + ارزش اعیان = ارزش معاملاتی ملک

ارزش معاملاتی ملک * ۵% = مالیات نقل‌وانتقال ملک

این دفترچه به‌صورت سالانه و یا چندین سال یک‌بار از طریق کمیته‌های خاص سازمان امور مالیاتی مورد بازنگری قرار گرفته و دچار تغییراتی می‌گردد. این تغییرات بیشتر در قیمت‌های این دفترچه اتفاق افتاده و نسبت به تورم موجود در بازار املاک تغییر می‌یابد. هرچند که ممکن است شیوه محاسبه ارزش عرصه و اعیان نیز دچار تغییرات گردد

منظور ازعرصه و اعیان چیست ؟

بر اساس تعاریف مشخص شده منظور از عرصه زمینی است که ساختمان (ویلایی، مجتمع کم واحد، برج، مجتمع تجاری و…) بر روی آن احداث شده و منظور از اعیان همان ساختمان می باشد که بر روی عرصه بنا شده است یعنی تمامی واحد های احداث شده در یک برج یا آپارتمان جزو اعیان آن ملک به شمار می رود. پس بطور کلی عرصه را همان زمین و اعیان را ساختمان مربوطه می گویند

ارزش عرصه در دفترچه تعیین ارزش معاملاتی املاک چگونه است ؟

دفترچه تعیین ارزش معاملاتی املاک، شامل بخشی است که بر اساس مناطق و موقعیت‌های مختلف شهری و شهرداری نسبت به تعیین ارزش عرصه (زمین) اقدام می‌نماید. این ارزش که تمرکز به روی محاسبه قیمت عرصه ملک مورد نقل‌وانتقال دارد، بر اساس فاکتورهایی چون موقعیت مکانی. جغرافیایی، متراژ و … تعیین می‌شود.

ارزش اعیان در دفترچه تعیین ارزش معاملاتی املاک چگونه است ؟

 

قسمت دیگر دفترچه تعیین ارزش معاملاتی املاک، بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی ملک موردنظر، ارزش بنا ساخته‌شده ملک مورد نقل‌وانتقال را موردتوجه قرار می‌دهد. این ارزش که تمرکز به روی محاسبه قیمت اعیان (کلیه بناهای ساخته‌شده) ملک مورد نقل‌وانتقال دارد بر اساس فاکتورهایی چون نوع ساخت (اسکلت فلزی، بتونی و …) متراژ، قدمت بنا و … تعیین می‌شود.

 

آیا ارزش معاملاتی ملک طبق دفترچه ارزش معاملاتی میتواند از ارزش واقعی ملک بیشتر باشد ؟

تقریبا در تمام موارد مشاهده شده ارزش معاملاتی املاک بسیار کمتر از ارزش واقعی املاک میباشد

 

ارزش معاملاتی ملکم رو از کجا پیدا کنم ؟

برای مشخص شدن میزان ارزش معاملاتی املاک استان تهران از طریق نشانی ذیل بر روی نقشه کلیک کنید :

https://e3.tax.gov.ir/pages/action/GetAddressGeoLocation/30

و یا دفترچه ارزش معاملاتی هر سال رو از لینک زیر دریافت نمایید :

http://intamedia.ir/Pages/Action/Lists/ValueBargainEstate

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *