امتیاز دهید

نکات مهم مالیات حقوق

نکات مهم مالیات حقوق که همه باید بدانند :

1-مالیات حقوق مربوط به اشخاص حقیقی است ، یعنی اگر شخص حقیقی ، دریافت کننده حقوق باشد ، مشمول مالیات حقوق میشود و اگر شخص حقوقی مبالغی بابت انجام خدمات داشته باشد ، مشمول مالیات حقوق نبوده ، بلکه مشمول فصل مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی خواهد بود .

2-پرداخت کننده حقوق ممکن است شخص حقیقی و یا شخص حقوقی باشد . بر این اساس در قانون مالیاتهای مستقیم ، فرقی بین پرداخت کنندگان حقوق ( اعم از حقیقی و حقوقی ) از نظر تکالیف قانونی مربوط به کسر و پرداخت وجود ندارد .

3-مالیات وارد بر حقوق مربوط به اشخاص حقیقی می باشد که در ایران اشتغال دارند . لذا هر شخص حقیقی اعم از ایرانی و خارجی بابت درآمد  حقوق در ایران ، مشمول مالیات  می باشند ، لکن شخص حقیقی ایرانی که در خارج از ایران اشتغال داشته و از آنجا حقوق دریافت می نماید ، مشمول این مالیات دولت ایران نخواهد بود .

4-کلیه حقوق و مزایای حقوق بگیر ( اعم از مستمر یا غیر مستمر ) مشمول مالیات می باشد.

5-ماخذ محاسبه درآمد مشمول مالیات بر درآمد حقوق ، کل درآمد و مزایای مستمر و غیر مستمر ، قبل از اعمال کسورات می باشد ، بنابراین کسورات مختلف از قبیل حق بیمه ، مساعده و وام تاثیری بر محاسبه ندارد .

6- معافیت و مالیات حقوق ، سالیانه هست و ماهانه بصورت علی الحساب پرداخت میشود. بعبارتی در هر ماه از ابتدای سال تا ماه جاری میتواند محاسبه گردد .

7-میزان معافیت مالیات بر درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق از یک یا چند منبع، هرساله در قانون بودجه سنواتی مشخص می‌شود .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *