5/5 - (1 امتیاز)
دادرسی مالیاتی

دادرسی مالیاتی

وجود اختلاف مالیاتی بخشی جدایی ناپذیر از عملیات درهر سیستم مالیات ستانی در دنیاست و وجود راهکارهای مناسب برای حل این اختلافات تنها از عهده اشخاصی برمی آید که علاوه بر دانش حسابداری بر مواد و بخشنامه های قانونی نیز تسلط داشته باشند .

گروه مشاوره مالیاتی اتس یک رویکرد جامع و هماهنگ برای موضوعات پیچیده مالیاتی ارائه می دهد. موضوع مالیات بردرامد و پرداخت مالیات عادلانه امروزه یکی از پرچالش ترین اخبار روز جهان میباشد . متخصصان مالیاتی ما به شما در حل چالشهای مالیاتی کمک می کنند و به شما در تحول بخش مالیاتی خود و ایجاد تأثیر بیشتر برای سازمان خود جهت پشت سرگذاشتن رقبای خود کمک می کند.

ما به مشتریان طیف گسترده ای از خدمات مالیاتی را با بهره گیری از دانش و تجربه ارائه می دهیم.

شما بعد از اینکه مورد رسیدگی سازمان امور مالیاتی قرار میگرید ، برگ تشخیص مالیاتی برایتان صادر میگردد .در صورتیکه به برگ تشخیص صادره معترض باشید باید طی 30روز نسبت به برگ تشخیص صادره اعتراض نمایید. داستان دادرسی و اختلاف دقیقا از زمانی شروع میشود که شما به مالیاتی که از شما مطالبه میشود معترض میشوید ازاینجاست که در صورت داشتن یک مشاور مالیاتی باتجربه میتوانید با امنیت و آسودگی خاطر بیشتری قدمهای خود را بردارید. چون در صورتیکه با علم و آگاهی اعتراض به حق خود را طی مراحل دادرسی انجام ندهید احتمال شکستتان در پرونده دادرسی خیلی زیاد است . پس مرکز مشاوره مالیاتی اتس به شما پیشنهاد میکند حتما از مشاوره مالیاتی استفاده نمایید .

در ادامه به تشریح مراحل دادرسی مالیاتی میپردازیم تا عزیزان با مراحل اعتراض مالیاتی بیشتر آشنا شوند:

مراحل رسیدگی مالیاتی:

 1. رسدیگی پرونده در اداره امور مالیاتی مودی  و توافق با رئیس اداره امور مالیاتی
 2. رسیدگی پرونده درهیات حل اختلاف مالیاتی
 3. رسیدگی پروند در شورای عالی مالیاتی
 4. رسیدگی پرونده درهیات سه ‌نفره وزارت اقتصاد
 5. رسیدگی پرونده در دیوان عدالت اداری

مراحل دادرسی مالیاتی در صورت تمکین برگ تشخیص

 1. رسیدگی توسط اداره امور مالیاتی
 2. تمکین به برگ تشخیص
 3. صدور و ابلاغ برگ قطعی مایلات
 4. پرداخت بدهی ظرف مدت 10 روز پس از پس از ابلاغ ( در صورت پرداخت پرونده مختومه میگردد )
 5. صدور برگ اجرائی وصول بدهی ظرف مدت 1 ماه ( در صورت پرداخت پرونده مختومه میگردد )
 6. وصول بدهی وجرائم از طریق عملیات اجرایی (در صورت پرداخت پرونده مختومه میگردد )
 7. اعتراض در هیات حل اختلاف مالیاتی موضوع ماده 216 و صدور رای ( به مرحله 3 باز میگردد)

مراحل دادرسی مالیاتی در صورت اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی

 1. ارائه اظهار نامه و تسلیم اعتراض به  برگ تشخیص ظرف مدت 30 روز
 2. رسیدگی به اعتراض مودی با توجه به مدارک ارائه شده
 3. (در صورت پذیرش مرحله 2 ) توافق با رئیس امور مالیاتی ظرف مدت 30 روز
 4. صدور و ابلاغ برگ قطعی مالیات ( و مابقی مراحلی که در صورت تمکین به برگ تشخیص باید انجام بپذیرد )
 5. ( در صورت عدم پذیرش مرحله 2 ) ارجاع پرونده به هیات حل اختلاف مالیاتی بدوی
 6. صدور و ابلاغ رای هیات حل اختلاف مالیاتی بدوی پس از رسیدگی و اجرای قرار رسیدگی حسب مورد
 7. ( در صورت پذیرش ) صدور و ابلاغ برگ قطعی مالیات
 8. ( در صورت عدم پذیرش مرحله 6 ) اعتراض به رای هیات بدوی ظرف مدت 20 روز از تاریخ ابلاغ و پرداخت بدهی مالیاتی مورد قبول
 9. صدور و ابلاغ رای هیات حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر پس از رسیدکی و اجرای قرار رسیدگی حسب مورد
 10. ( در صورت پذیرش ) صدور و ابلاغ برگ قطعی مالیات
 11. ( در صورت عدم پذیرش مرحله 9 ) اعتراض به رای هیات تجدید نر و موضوع ماده 251 مکرر
 12. صدور برگ اجرائی وصول بدهی ظرف مدت 1 ماه
 13. اعتراض به رای هیات تجدید نظر نزد دیوان عدالت اداری ظرف مدت 3 ماه
 14. ( پس از قبول اعتراض ) صدور رای هیات حل اختلاف مالیاتی همعرض و سپس صدور و ابلاغ برگ قطعی مالیات ( و مابقی مراحلی که در صورت تمکین به برگ تشخیص باید انجام بپذیرد )

مرحله اول دادرسی مالیاتی : توافق با رئیس اداره امور مالیاتی مربوطه

اولین مرجع رسیدگی به شکایت مؤدی، خود اداره امور مالیاتی است. این مرحله درواقع به‌صورت مذاکره و توافق بین مؤدی ورئیس اداره امورمالیاتی است. مطابق قانون مؤدی از تاریخ دریافت برگ تشخیص مالیات 30 روز مهلت دارد تا مدارک مثبته خود را به اداره امور مالیاتی ارائه دهد.اداره امور مالیاتی نیز تا 30 روز پس از اعتراض مؤدی زمان دارد تا به اعتراض او رسیدگی نماید. درصورتیکه در این مدت مؤدی با اداره امور مالیاتی بر سر مالیات به توافق برسد، مراتب در  پشت برگ تشخیص مالیاتی مؤدی درج گردیده و به امضای رئیس اداره امور مالیاتی مربوطه می‌رسد. جهت صدور برگ قطعی (حداکثر ظرف مدت 10 روز) وانجام مراحل وصول مالیات به واحد مالیاتی مربوطه ارجاع می شود. درصورتی‌که اداره امور مالیاتی اعتراض مؤدی را وارد نداند و یا نتواند با او توافق کند، به درخواست مؤدی مراتب در پشت برگ تشخیص مالیاتی مؤدی نوشته شده وپرونده به هیئت حل اختلاف مالیاتی ارجاع می‌شود .

مرحله دوم رسیدگی مالیاتی : هیات حل اختلاف مالیاتی

اداره امور مالاتی موظف به تشکیل هیئت حل اختلاف و ابلاغ زمان آن به مؤدی است

هیات حل اختلاف مالیاتی متشکل از 3 نفر می باشد :

 1. قاضی
 2. نماینده سازمان امور مالیاتی
 3. نماینده اتحادیه صنف و یا تشکل‌های حرفه‌ای به نمایندگی از مؤدی.

پرونده مالیاتی مؤدی به همراه مدارک مربوطه در این هیئت بررسی‌شده و بر اساس آن رأی صادر می‌گردد.

دادرسی مالیاتی بسیاری از پرونده‌های مالیاتی در همین مرحله به سرانجام می‌رسد. درصورتی‌که مؤدی به رأی صادره از سوی هیات حل اختلاف تمکین کند، برگ قطعی صادرشده از سوی هیات ملاک پرداخت مالیات توسط او خواهد بود و فرایند دادرسی مالیاتی همین‌جا به پایان می‌رسد.

اگر مؤدی نسبت به رأی صادره از سوی هیات اعتراض داشته باشد، تا 30 روز پس از صدور حکم می‌تواند شکایت خود را به شورای عالی مالیاتی ارجاع دهد. توجه داشته باشید که اداره امور مالیاتی مذکور نیز درصورتی‌که به رأی صادره اعتراض داشته باشد، همچون مؤدی می‌تواند شکایت خود را به شورای عالی مالیاتی ببرد.

مرحله سوم دادرسی مالیاتی : شورای عالی مالیاتی

مؤدی تا یک ماه از صدور رأی هیات حل اختلاف مالیاتی فرصت دارد تا شکایت خود را به شورای عالی مالیاتی ببرد. رأی صادرشده از سوی هیات حل اختلاف در مورد پرونده مالیاتی مؤدی در این شورا پس از سپری کردن تشریفات قانونی و بدون در نظر گرفتن ماهیت پرونده، موردبررسی قرارگرفته و درنهایت شورا این رأی را نقض و یا تائید می کند.

درصورتی‌که رأی هیات حل اختلاف از سوی این شورا رد شود، پرونده به اداره مالیاتی بازگشته و مجدداً در یک هیات حل اختلاف دیگر موردبررسی قرار می‌گیرد. درعین‌حال اگر همین رأی از سوی شورای عالی مالیاتی تائید شود، مؤدی می‌تواند شکایت خود را به مرحله دیگر چرخه دادرسی مالیاتی، یعنی هیئت سه نفری وزارت اقتصاد ارجاع دهد.

مرحله چهارم رسیدگی مالیاتی : هیات سه‌نفری وزارت اقتصاد

درصورتی‌که مؤدی مشکل خود را نتواند در هیچ‌یک از سه مرجعی که پیش‌ازاین ذکر شد حل کند، می‌تواند شکایت خود را به هیات سه‌نفری وزارت اقتصاد ببرد. این هیات که برای جلوگیری حداکثری از خروج پرونده از سازمان امور مالیاتی و دولت تشکیل‌شده است، پیش از ارجاع پرونده به دیوان عدالت اداری در جریان دادرسی مالیاتی قرار می‌گیرد.

این هیات همان‌طور که از نام آن پیداست، از 3 نفر که وزیر امور اقتصادی و دارایی آن‌ها را انتخاب می‌کند تشکیل می‌شود. پس از بررسی پرونده مالیاتی مؤدی در این هیات، رأی مربوطه صادر می‌گردد.

پرونده‌های مالیاتی بسیار کمی هستند که فرایند دادرسی مالیاتی آن‌ها تا این مرحله ادامه پیدا می‌کند. بااین‌حال، حتی درصورتی‌که مؤدی قصد تمکین از رأی صادرشده از سوی این هیات را نیز نداشته باشد، می‌تواند در دیوان عدالت اداری از سازمان امور مالیاتی شکایت کند که این مرحله پنجم یا همان آخرین مرحله از چرخه دادرسی مالیاتی است.

مرحله پنجم چرخه دادرسی مالیاتی : دیوان عدالت اداری

طرح شکایت در دیوان عدالت اداری مطابق با قوانین و مقررات سیستم قضایی حاکم بوده و تا حدود زیادی از سیستم حاکم بر سازمان امور مالیاتی متفاوت است. مؤدی باید با اختیار کردن یک وکیل دادگستری شکایت خود از سازمان امور مالیاتی را در این دیوان مطرح کند.

مؤدی تا 3 ماه پس از تاریخ صدور آخرین رأی، فرصت دارد شکایت خود از سازمان امور مالیاتی را تسلیم دیوان عدالت اداری کند. البته مؤدی حتی پس از صدور رأی از سوی هیات حل اختلاف هم می‌تواند مستقیماً به دیوان عدالت اداری مراجعه کند، اما به دلیل پیچیدگی‌ها و زمان‌بر بودن این پروسه، طرح شکایت در سایر مراجع دادرسی مالیاتی بسیار منطقی‌تر است.

چگونه می‌توان رسیدگی مالیاتی را در کمترین زمان به نتیجه رساند؟

همه این‌ها بستگی به نوع دفاع مؤدی از اظهارنامه مالیاتی و پرونده مالیاتی خود دارد. اگر مؤدی بتواند به‌خوبی و با استناد به قوانین مالیاتی مراجع رسیدگی به شکایت را قانع کند، پرونده مالیاتی او به‌سرعت بسته می‌شود. اما مسئله اینجاست که چه کسی می‌تواند آن‌قدر به قوانین تسلط داشته باشد که نماینده اداره مالیات را شکست دهد.

مشاوره مالیاتی آتیه امن سپید با بهره‌گیری از باتجربه‌ترین مشاوران مالیاتی در امور دادرسی مالیاتی، یکی از مورد اعتمادترین مراکز مشاور مالیاتی در ایران است. با سپردن دادرسی مالیاتی پرونده خود به ما، با خیالی آسوده کسب‌وکار خود را مدیریت کنید.