امتیاز دهید

عیدی و پاداش کارگران در سال1400

کلیه کارفرمایان کارگاه‌‌‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار،حداقل معادل ۶۰ روز آخرین مزد و حداکثر90روز آخرین مزد‌‌‌ به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

حداقل حقوق روزانه(ریال) حداقل حقوق برای یکماه 30روزه(ریال) حداقل عیدی اگر یکسال کامل کارکرده(ریال) حداکثر عیدی اگر یکسال کامل کارکرده(ریال)
                         885,165                                      26,554,950                                            53,109,900                                            79,664,850

تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون، کارگر شناخته می‌‌‌شوند، مشمول دریافت عیدی و پاداش پایان سال هستند و عیدی آنها متفاوت از میزان عیدی کارکنان دستگاه‌های اجرایی و دولتی است.

 

قانون کار برای عیدی آخر سال کارگران، سقف تعیین کرده است؛ به این نحو که این میزان نباید از سه برابر حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار بیشتر شود. در واقع مبنای تعیین عیدی پایان سال همه کارگران و کارکنان مشمول قانون کار، حداقل دو و حداکثر سه برابر مصوبه دستمزد شورای عالی کار است و کارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر عیدی و پاداش آخر سال به نیروهای کار خود بدهند.

 

کارگرانی که پایه حقوقشان از این میزان بیشتر باشد، مبلغ عیدی آنها بیش از سقف پرداختی تعیین شده در مصوبه مذکور نخواهد بود. مبنای محاسبه عیدی، یک سال کاری است و کارگرانی که کمتر از یک‌سال در محل کار فعلی خود مشغول به کار هستند عیدی آنها به میزان تعداد ماه‌های پرداخت حق بیمه محاسبه می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *